Szukasz mieszkania na parterze? Chcesz je wynająć albo kupić? Zanim podejmiesz ostateczną decyzję i podpiszesz umowę warto zastanowić się czy aby na pewno lokal na najniższym poziomie, często wielopiętrowego budynku, jest tym o czym marzysz?
Poniższy artykuł przedstawia zarówno te dobre jak i złe strony użytkowania mieszkania na najniższych kondygnacjach. Opisuje cenne spostrzeżenia które z pewnością przydadzą się w dokonaniu odpowiedniego wyboru.
Prawda jest taka, że ilu klientów tyle opinii i tyle gustów. Generalizując i spoglądając na statystyki, lokale mieszkalne na najniższych kondygnacjach są najmniej popularnymi i pomimo oferowanych dodatków w postaci dużych ogrodów bądź tarasów ich ceny i popularność są najniższe. Zwróćmy jednak uwagę na to co oferują owe mieszkania i z jakimi korzyściami bądź niedogodnościami się to wiąże.
Niewątpliwa zaleta dla lubiących bliskość natury lub chcących mieć miejsce spotkań, miejsce do grillowania lub po prostu lubiących mieć własny ogródek blisko domu.
Jest to również miejsce wypoczynku, cenione zwłaszcza przez ludzi starszych. Mieszkanie na parterze jest łatwiej dostępne, co ma znaczenie w przypadku ludzi z małymi dziećmi (wnoszenie i znoszenie wózka) oraz ludzi w podeszłym wieku.
Wady mieszkania na parterze i półpiętrze:
Częstym argumentem przeważającym na niekorzyść mieszkania na parterze jest troska o bezpieczeństwo lokatorów związana ze statystycznie największa liczbą włamań do mieszkań mieszczących się na najniższych kondygnacjach.
Kosztowną wada mieszkania na parterze są wysokie koszty związane z ogrzewaniem powierzchni niedogrzewanej od dołu lub ogrzewanej np. do temperatury około +10-15˚C na potrzeby ogrzania powierzchni garażu podziemnego.
Zalety i wady posiadania tarasu na parterze są zbliżone do w/w dotyczących ogrodu, z tą różnicą, że niestety nie posadzimy naszych roślinek bezpośrednio w ziemi i raczej nie grożą nam biegające i załatwiające swoje potrzeby czworonogi, ponieważ tarasy są przeważnie ogrodzone.
Są również komentarze jak najbardziej pozytywne, dające odczuć, że wszystko zależy od potrzeb, sytuacji i wielu innych czynników, które tak naprawdę weryfikują i determinują czy mieszkanie na parterze ma więcej zalet czy wad.
Każde mieszkanie na parterze na sprzedaż powinno zatem zostać bardzo dokładnie zbadane. Nie chodzi tutaj tylko o stan lokalu i rodzaje zabezpieczeń. Wydaje się ze kluczowym czynnikiem przemawiającym na korzyść lub niekorzyść będzie jego lokalizacja. Im spokojniejsza dzielnica tym bezpieczniej będziemy się czuć w naszej parterówce. Warto więc porozmawiać z sąsiadami, wybrać się na najbliższy posterunek policji i popytać.
Jeśli planujemy kupno mieszkania parterowego na całe życie zalecane jest jego wynajęcie przynajmniej na kilka miesięcy. Pozwoli to upewnić się czy wszystko jest tak jakbyśmy sobie tego życzyli.
Więcej zalet i wad: