Podstawę do wszelkich prac malarskich stanowi właściwe przygotowanie ścian wewnętrznych i sufitu. Bez tego mogą pojawić się szybko problemy np. łuszczenie się powłok, przebarwienia, nierówna powierzchnia, większe zużycie farby.
Dlatego wymogiem koniecznym jest dokładne przygotowanie podłoża, które prowadzi do skutecznego wzmocnienia powierzchni, a w efekcie wydłużenie czasu eksploatacji ścian.
Łuszcząca się farba powinna być zdarta a powstałe nierówności maskujemy za pomocą gładzi (np. gładzią szpachlową). Przed nałożeniem gładzi powierzchnię malujemy gruntownikiem. Czynność tę powtarzamy po wyschnięciu gładzi i pokrywamy gruntownikiem wszystkie powierzchnie do malowania. Mając zagruntowane powierzchnie przystępujemy do malowania mieszkania.
Wszelkie prace malarskie rozpoczynamy od doboru farby. Przy wyborze farby oprócz barwy, ważne jest także jej bezpieczeństwo dla zdrowia. Przy wyborze rodzaju farby warto szczegółowo zapoznać się z jej właściwościami.
Aktualnie na rynku jest ogromny wybór rodzaju farb i kolorów. Najczęściej wybierane są bardzo trwałe wodorozcieńczalne farby emulsyjne, które dobrze kryją i łatwo się rozprowadzają. W zależności od naszych potrzeb, mamy do wyboru farby akrylowe, winylowe, akrylowo-winylowe, lateksowe, akrylowo-lateksowe. Każda farba, zanim jej użyjemy, musi być dokładnie wymieszana. Jeśli farba jest za gęsta, rozcieńczamy ją zgodnie ze wskazówkami producenta.
Chciałbyś zainwestować w mieszkanie do remontu we Wrocławiu? Sprawdź nasze aktualne ogłoszenia mieszkań.
Malowanie sufitów jest jedną z trudniejszych i dość męczących prac remontowych. Może nie wszyscy o tym wiedzą ale to właśnie od sufitu rozpoczynamy malowanie naszego mieszkania czy domu. Sufity mogą być tradycyjne białe, matowe, półmatowe lub jedwabiste a także modne ostatnio – kolorowe.
Farby matowe tłumią refleksy światła. Umiejętnie dobrana barwa do innych elementów wyposażenia może uatrakcyjnić pokój i nadać nowoczesną indywidualną swoistą atmosferę.
Ważne, aby sufit malować prostopadłymi do okna pasami, zaczynając od strony okna. Pierwszą warstwę farby nakłada się równolegle do okna. Gdy ta warstwa wyschnie, nakładamy drugą warstwę farby prostopadle do okna. Na tak wymalowanym suficie nie będzie widać smug.
Można tu skorzystać z drabiny lub specjalnych teleskopowych wysięgników. Jeśli szukasz firmy która dobrze, profesjonalnie i tanio pomaluje twoje mieszkanie we Wrocławiu to skontaktuj się z nami po darmową wycenę. Nasza darmowa oferta będzie zawierała nie tylko całkowity koszt malowania ale również ceny farb, robocizny i innych materiałów niezbędnych do dostarczenia wysokiej klasy usługi.
Po pomalowaniu sufitu przystępujemy do malowania ścian. Przed malowaniem ścian należy zabezpieczyć naroża sufitu taśmą malarską. Taśma powinna być przyklejona na suchą powierzchnię i odklejona najlepiej bezpośrednio po malowaniu.
Aby uzyskać równe krawędzie dwóch stykających się kolorów farb lub uzyskać margines na ścianie pod sufitem, należy użyć taśmy malarskiej o szerokości od 2 cm do 5 cm. Malowanie rozpoczynamy od naroży oraz trudno dostępnych miejsc, używamy tu małego wałka malarskiego (szer. 10 lub 15 cm).
Do malowania miejsc przy kontaktach i ościeżnicach najlepiej posłużyć się pędzlem. Następnie malujemy pozostałą powierzchnię ścian, najlepiej dużym wałkiem malarskim. Aby farba została równomiernie rozłożona, malujemy ścianę naprzemiennie pionowymi i poziomymi ruchami wałka.
Po wyschnięciu farby przystępujemy do drugiego etapu malowania, postępując podobnie jak przy pierwszym malowaniu. Farbę nanosimy ruchami góra-dół, tak aby pokryć powierzchnię na całej jej wysokości. Aby uniknąć smug ostatni ruch należy wykonać z góry do dołu. Od razu po zakończeniu malowania należy ostrożnie odkleić taśmę malarską.
Dowiedz się jak pomalować mieszkanie, sufit czy ściany - najlepsze praktyki, porady i wskazówki od profesjonalistów.