Mieszkania dwupoziomowe, stanowią, w zależności od lokalizacji od 2 do 5 procent rynku nieruchomości w Polsce. Najwięcej takich mieszkań znajdziemy we Wrocławiu oraz Krakowie.
Mieszkania dwupoziomowe są dobrą alternatywą dla klientów poszukujących przestrzeni porównywalnej do domu jednorodzinnego, znajdującej się w wielorodzinnym budynku, w dobrej lokalizacji, często nieopodal centrum miasta.
Najwięcej mieszkań dwupoziomowych zostało wybudowanych w ciągu ostatnich 20 lat. Deweloperzy, wykorzystując strych w budynkach wielopoziomowych, łączyli go z mieszkaniem na ostatniej kondygnacji, tworząc w ten sposób dodatkową powierzchnię użytkową.
Mieszkania zyskiwały na wielkości, atrakcyjności (wrażenia przestrzenne przy wysokościach 6-7 metrów, zwłaszcza, gdy jest to przestrzeń otwarta) a ceny, głównie 2 poziomu były niższe, co podnosiło atrakcyjność lokalu. Deweloperzy zyskiwali dodatkowe pieniądze za powierzchnię, która w przypadku strychu pozostała by niezabudowana, a klienci - prestiżowe mieszkanie.
Do niekwestionowanych zalet należy duża przestrzeń oraz szerokie możliwości aranżacji przestronnego wnętrza. Również cena może być atutem, pod warunkiem, że mieszkanie kupujemy na rynku pierwotnym. Te z rynku wtórnego są przeważnie bardzo drogie, co głównie spowodowane jest wysokim standardem wykończenia wnętrza. Brak sąsiadów na górze oraz w niektórych przypadkach - okazały taras dachowy to również cechy korzystnie wpływające na poziom atrakcyjności mieszkania dwupoziomowego.
Mieszkania dwupoziomowe posiadają również i słabe punkty. Umiejscowienie mieszkania (zwłaszcza 2 poziomu) blisko dachu naraża je na duże zyski ciepła w sezonie letnim, co może skutkować przegrzewaniem się mieszkania oraz analogicznie większe straty ciepła w sezonie zimowym. Oba te aspekty wiążą się z niezbyt dobrze wykonaną izolacją dachu, znacząco wpływającą na koszty budowy.
Deweloperzy we Wrocławiu szukając oszczędności bardzo często oszczędzają na porządnej izolacji a to z kolei bezpośrednio przekłada się na zwiększone koszty eksploatacyjne ponoszone przez lokatora. Latem, w celu poprawy komfortu przebywania na poddaszu, dobrym rozwiązaniem jest zainstalowanie klimatyzatora, zimą, natomiast trzeba liczyć się z podwyższonymi wydatkami na ogrzewanie pomieszczeń, bądź zdecydować się na inwestycję i samodzielnie docieplić poddasze.
Kolejnym minusem są schody, które nie są rzeczą wygodną dla ludzi starszych bądź nawet niebezpieczną (często są to schody dosyć strome) gdy są użytkowane przez dzieci. Skontaktuj się z naszym pośrednikiem w celu uzyskania dostępnych ofert.