Lokal użytkowy to budynek, który nie jest mieszkaniem lub część tego budynku, składająca się z jednego lub kilku pomieszczeń, które często oddzielone są stałymi przegrodami budowlanymi stanowiącymi wyodrębnioną całość przeznaczoną do prowadzenia działalności gospodarczej.
Do lokalu użytkowego mogą przynależeć dodatkowo inne pomieszczenia np. garaż, piwnica, jeżeli są położone w granicach nieruchomości gruntowej.
Lokalem użytkowym może być przykładowo biuro do wynajęcia, sklep, zakład fryzjerski, gabinet lekarski, zakład produkcyjny czy powierzchnie magazynowe do wynajęcia itp.
Rodzaj prowadzonej działalności określa się na podstawie aktualnego zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej lub wypisu KRS. Zależnie od rodzaju prowadzonej działalności, lokale użytkowe na terenie i w okolicach Wrocławiu muszą spełniać szereg surowych wymogów.
Lokale użytkowe muszą spełniać wymagania techniczne, które określone są w szczególności w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Wymogi te zależą głównie od przeznaczenia i sposobu użytkowania określonego lokalu. Dla lokali biurowych są one przeważnie mniej rygorystyczne niż dla lokali użytkowych użyteczności publicznej typu: gabinety lekarskie, laboratoria, przedszkola, gastronomia itp. Przepisy te określają miedzy innymi wysokość pomieszczeń, wielkość powierzchni na osobę, zasady dostosowania do ruchu osób niepełnosprawnych. Ponadto wygania dotyczące lokali użytkowych w centrum Wrocławia lub w jego pobliżu wynikają też z zaostrzonych przepisów przeciwpożarowych, dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisów sanitarnych.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami w sprawie zasad gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność Miasta/Gminy Wrocław, przekazywanie lokali użytkowych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej, odbywa się w drodze przetargu lub w formie bezprzetargowej - w drodze rokowań.
Podstawową formą pozyskania lokalu użytkowego, nieruchomości Wrocław, jest wzięcie udziału w przetargu. Lokale mogą być sprzedawane lub przekazywane w najem. Warunkiem uczestnictwa w przetargu jest wpłata wadium w terminie i w wysokości określonej w ogłoszeniu przetargowym. Na przetarg lokalu użytkowego należy przynieść:
Zgodnie z § 12 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 września 2004 r. w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości (Dz.U. 2004 nr 207 poz. 2108 z późn. zm.) informacje o wynikach przetargów na nieruchomości użytkowe wywieszane są - po upływie 7 dni od daty przetargu na okres 7 dni - na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Miejskim Wrocławia. Po rozstrzygnięciu przetargu - przed podpisaniem aktu notarialnego sprzedaży, należy uiścić opłatę za zakupiony lokal.
W każdym ogłoszeniu o przetargu dotyczącego najmu, podawane są informacje dotyczące oferowanego lokalu zawierające dane o wyposażeniu w media, powierzchni, przewidywanej branży a także o wysokości wywoławczego czynszu, wadium itp. Informacje o rodzaju przetargu wraz z wykazem niezbędnych dokumentów, danymi organizacyjnymi dotyczącymi miejsca i daty przetargu, terminu i miejscu składania ofert, nr konta, na które należy wpłacić wadium, terminy oglądania lokali, telefony i adresy organizatorów wraz z miejscem uzyskiwania szczegółowych informacji, podawane są do publicznej wiadomości na stronach internetowych Urzędu Miejskiego miasta Wrocław, na tablicach ogłoszeń, oraz publikuje się w lokalnej prasie, co najmniej na 30 dni przed terminem przetargu.
Sprzedaż lokali użytkowych również odbywa się w drodze przetargu lub w trybie bezprzetargowym tj. negocjacji, zgodnie z ustawą z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2010 r. Nr 102, poz. 651, z późn. zm.) oraz rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 14 września 2004 r. w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów sprzedaży lokali użytkowych oraz rokowań na zbycie nieruchomości (Dz. U. Nr 207, poz. 2108, z późn. zm.).
Procedura sprzedaży lokali wszczynana jest z urzędu lub na wniosek zainteresowanego. Do sprzedaży przeznacza się lokale użytkowe usytuowane w nieruchomościach, w których "miasto" jest właścicielem. Wykaz nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży podaje się do publicznej wiadomości. Wykaz ten zostaje wywieszony na okres 21 dni w siedzibie Urzędu Miejskiego Wrocławia oraz na stronie internetowej Urzędu Miasta.
Następnie po upływie wymaganych ustawowo terminów, podaje do publicznej wiadomości ogłoszenie o przetargu. Ogłoszenie o przetargu zostaje wywieszone na tablicy ogłoszeń w siedzibie Urzędu Miejskiego Wrocławia, na stronie BIP oraz podaje się do wiadomości w lokalnej prasie itp.
Po zakończeniu i uprawomocnieniu się przetargu na najem lub zbycie lokalu użytkowego należy spisać stosowną umowę najmu lub sprzedaży lokalu użytkowego, która powinna zawierać:
Przeważnie przynajmniej jedną ze stron takiej umowy sprzedaży lokalu użytkowego jest przedsiębiorca, należy podać jego nazwę (firmę), siedzibę, numer, pod jakim figuruje w rejestrze przedsiębiorców, NIP.
Ponadto w umowie najmu lokalu użytkowego powinny być zawarte dane odnośnie np:
Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej, potrzebujesz fachowej pomocy, szukasz taniego lokalu użytkowego do wynajęcia we Wrocławiu lub jesteś właścicielem i chciałbyś znaleźć dobrą agencję nieruchomości i zlecić jej zarządzanie twoim lokalem to prosimy o kontakt.
Bezzwłocznie zajmiemy się twoim lokalem do wynajęcia. Znajdziemy lub doradzimy jak znaleźć najemcę lub kupca. Przygotujemy wszystkie dokumenty potrzebne do sprzedaży lub wynajęcia lokalu. Zapoznamy cię z wymaganymi procedurami i zapewnimy bezpieczne przebieg podpisania umowy.
Prowadzimy również profesjonalną prezentację lokali użytkowych, wykonujemy zdjęcia i redagujemy ogłoszenia.
Pomożemy ci znaleźć tani lokal użytkowy do wynajęcia Wrocław.
U nas zamieścisz i znajdziesz ogłoszenia sprzedaży i oferty tanich lokali użytkowych do wynajęcia Wrocław. Dowiesz się jakie wymagania techniczne powinien spełniać dany lokal.