Lokale kupowane na rynku pierwotnym, to najczęściej świeżo wybudowane mieszkania w stanie deweloperskim do samodzielnego wykończenia. Na standardowe wyposażenie takiego lokalu składają się: instalacje, tynki, okna (z parapetami lub bez).
Przeważnie nie ma drzwi wewnętrznych ani armatury sanitarnej. Wyposażenie może jednak znacząco odbiegać od standardu – wszystko zależy od dewelopera i od tego co proponuje. Niekiedy dostajemy mieszkanie deweloperskie wykończone ‘pod klucz’, czyli z praktycznie urządzonym wnętrzem (oprócz mebli) a niekiedy standard wykończenia nie zawiera nawet instalacji elektrycznych, centralnego ogrzewania, wod-kan.
Najwięcej dowiemy się oczywiście z Internetu przeglądając fora dotyczące danej inwestycji lub danego dewelopera. Opinie osób, które miały lub mają do czynienia z danym podmiotem, czyli wiadomości raczej rzetelne i z pierwszej ręki będą dla nas najważniejsze.
Odpowiedzi na pytania, czy dany deweloper wywiązuje się z terminów, nie winduje cen w trakcie inwestycji, nie jest w stanie upadłości, a nieruchomość ma jasną i klarowną sytuację (własność działki potwierdzona księga wieczystą, wydane pozwolenie na budowę) są podstawą do naszego.
Gdzie sprawdzić?
Kiedy kupiliśmy przysłowiową dziurę w ziemi (obecnie to już raczej się nie zdarza) lub mieszkanie deweloperskie na etapie realizacji, jako klient mamy prawo do pełnej informacji na temat budowanego budynku.
Jeśli nasze tanie i nowe mieszkanie deweloperskie znajduję sie we Wrocławiu możemy kontrolować postęp budowy we własnym zakresie. Jeśli nie mamy na to czasu lub wystarczającej wiedzy możemy nawet skorzystać z usług inspektora nadzoru, który sprawdzi czy inwestycja powstaje zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami.
Pamiętajmy by na czas odbioru technicznego mieszkania przyjść z osobą, która ma szerokie pojęcie o budownictwie i wie na co zwracać szczególną uwagę przy odbiorze – sprawdzamy wszystko drobiazgowo, tzn. mierzymy długości, powierzchnię, sprawdzamy zgodność stanu faktycznego z projektem budowlanym.
Wszystkie, dostrzeżone przez nas wady przy odbiorze, deweloper będzie musiał usunąć w ramach gwarancji, podobnie jak i reklamacje zgłaszane w okresie trwania gwarancji oraz trzyletniej rękojmi.
Dla coraz to większej ilości ludzi wiekowe, poniszczone, zużyte lub wybudowane w starej technologi mieszkania są po prostu przeżytkiem. W wielu przypadkach rok budowy jest czynnikiem, który skreśla taki lokal z naszej listy poszukiwań.
Wraz z rozwojem ekonomicznym więcej i więcej ludzi bardzo poważnie podchodzi do zainwestowanie w mieszkania od dewelopera. Zalety takich lokali są oczywiste! Spełniają one bowiem najnowsze wymogi budowlane, są bezpieczniejsze, przyjemniejsze w użytkowaniu, a przede wszystkim są one energooszczędne.
Poza tym wiele osób lubi mieć wpływ na układ, wielkość i ilość pomieszczeń w swoim domu a znaczna część budowlańców pozwala w większym lub mniejszym stopniu na ingerencję przyszłego właściciela w wygląd mieszkania.