Niezależnie od pewnych pragnień i założeń w rzeczywistości nie zawsze możemy mieszkać tak, jak byśmy sobie tego życzyli. Najczęstszą przeszkodą są środki finansowe.
To właśnie środki finansowe są jednym z najważniejszych czynników wpływających na podjęcie bardzo ważnej decyzji dotyczącej wyboru, wielkości i lokalizacji mieszkania.
Ważnym czynnikiem są także późniejsze koszty eksploatacji. Pojawia się zatem dylemat - mieszkać w bloku czy w wolno stojącym domu. Wybór jednego z tych wariantów to sprawa bardzo indywidualna.
Analiza danych wskazuje jednoznacznie, że około 40% Polaków mieszka w mieszkaniach z wielkiej płyty. Powód, dla którego dzisiaj wybierane są takie lokale jest prosty, typowe polskie "M" to właśnie lokal w budynku z wielkiej płyty i wynika to z tego że są one po prostu najtańsze i najłatwiej je kupić. Mieszkania w bloku we Wrocławiu z wielkiej płyty nie wyglądają źle, mają nowe okna, są ocieplone, mają często nową i ładną elewację. Osiedla mieszkaniowe w starym budownictwie nie są tak zagęszczone jak współczesne. Stare bloki w większości przypadków mają lepszą lokalizację, posiadają zagospodarowaną przestrzeń otoczenia, podwórka, ponadto w okolicy są place zabaw dla dzieci i drzewa. Zieleń to płuca osiedla, to siedlisko ptaków, które relaksują i korzystnie wpływają na samopoczucie mieszkańców.
Kupno upragnionego mieszkania w starym budownictwie może być sposobem na zamieszkanie w ciekawej lokalizacji za mniejszą cenę w porównaniu do nowego budynku. W porównaniu z mieszkaniami deweloperskimi nie trzeba w nie inwestować, a można wprowadzić się od zaraz. Stosowane aktualnie ocieplenie budynków sprawia, że koszty eksploatacji nie są wysokie. Mieszkania w starym bloku we Wrocławiu są także tańsze w eksploatacji ze względu na fakt iż powierzchnia ich jest przeważnie mniejsza niż w porównywalnych mieszkaniach współczesnych. Nie mniej powierzchnia takich trzypokojowych mieszkań to około 56 m2 lub czteropokojowych około 70 m2, przy odpowiednim zagospodarowaniu wnętrza, pozwala na w miarę komfortowe funkcjonowanie. Do mieszkań tego typu przynależą duże piwnice, co także jest ogromnym plusem.
Osiedla z wielkiej płyty częściej były planowane całościowo, z uwzględnieniem szkół, przedszkoli, przychodni, placów zabaw i boisk. Wokół budynku znajdują się często zagospodarowane tereny zielone, które pozwalają na odpoczynek. Osiedla te są także bardziej przestrzenne niż współczesne co sprawia, że do mieszkania dociera więcej światła słonecznego co jest dodatkowym atutem ponieważ jasne i nasłonecznione mieszkania pozytywnie wpływają na nastrój mieszkańców.
Mieszkania w blokach z wielkiej płyty są o blisko jedną czwartą tańsze niż lokale współczesne. Kolejnym istotnym czynnikiem, który może mieć wpływ na atrakcyjność tego typu mieszkań u potencjalnych nabywców nieruchomości jest uniknięcie ryzyka nieukończenia budowy oraz możliwość zobaczenia mieszkania przed podjęciem finalnej decyzji o zakupie. Zakupu mieszkań w starych budynkach z wielkiej płyty często dokonują młodzi ludzie, w tym z małymi dziećmi, którzy nie dysponują dużymi zasobami finansowymi lub nie mają odpowiedniej zdolności kredytowej. W sytuacji ubiegania się o kredyt hipoteczny pod taką nieruchomość, łatwiej go uzyskać a jego koszty mogą być niższe niż w przypadku nowego budownictwa na rynku pierwotnym.
Mieszkanie w bloku ze względu na niewielki metraż a jednocześnie wyposażone w kilka pokoi jest idealnym rozwiązaniem. Dodatkowo zaletą takich mieszkań szczególnie dla młodych małżeństw będzie także ich lokalizacja w pobliżu przedszkoli i szkół.
Mieszkanie w starym budownictwie nie oznacza wcale mieszkania brzydkiego, niezadbanego, w opłakanym stanie. Obecnie wiele powojennych budynków mieszkalnych jest po kapitalnym remoncie np. kamienice. Mieszkania w starej zabudowie można również urządzić samemu. W internecie znajduje się mnóstwo planów aranżacji takich lokali. Można w nich wstawiać nowoczesne drzwi i okna. Niektóre mieszkania w starym budownictwie i w blokach we Wrocławiu posiadają klimatyzację, kominki i nowoczesny wystrój. Część z nich pozostała także przekształcona w apartamenty i przeznaczona pod wynajem. Tanie projekty mieszkań w bloku pozwalają ich właścicielom na nowoczesne urządzenie swoich domów bez znacznego nadwyrężania budżetu finansowego.
Analiza ofert kupna i zawartych transakcji wskazuje, że zainteresowanie mieszkaniami w starej zabudowie wciąż rośnie. Aktualnie około 55 % kupujących wybiera taką nieruchomość, dotyczy to także Wrocławia, w którym na topie pozostaje wielka płyta, gdzie połowa zawarty transakcji dotyczyła rynku wtórnego. Popularności wielkiej płyty należy upatrywać w jej cenie, która jest przeciętnie o blisko jedną czwartą niższa niż w przypadku mieszkań zakupywanych u dewelopera.
Zatem kupno upragnionego mieszkania w starym budownictwie może być sposobem na zamieszkanie w ciekawej lokalizacji za mniejszą cenę w porównaniu do nowego budynku. Kupujące mieszkanie w starym budownictwie, mamy do czynienia z zakupem na rynku wtórnym a to pozwala na jego w miarę szybkie zasiedlenie.